Beszámoló az EKE XII. Vándortáboráról
Ratosnya július 30- augusztus 3

Néhány hónap távlatából jó érzés újra felidézni a Vándortábor emlékeit. Még most is hihetetlennek tűnik, hogy rendezvényünk, amire mindent összevetve két évet készültünk, elérte csúcspontját, és lassan már csak egy szép emlék marad. Reméljük szép emlék marad a nagyszámú résztvevőnek is, és még sokáig szívesen emlékeznek a Maros völgyében eltöltött napokra.

Hogyan is kezdődött?

  • 2001 augusztusában, nagy hatással van ránk, vásárhelyiekre a kolozsvári osztály által szervezett székelyjói X. vándortábor. Hazaérve többünkben megfogan egy saját vándortábor szervezésének gondolata. Tudjuk azt, hogy 2002-re a szervezést elvállalja a gyergyói osztály. Tehát marad a 2003-as év, amit nem szeretnénk kihagyni. Úgy érezzük két év elégséges arra, hogy megfelelően felkészüljünk egy ilyen nagyméretű tábor szervezésére.
  • 2001 őszén megkezdődik a helyszín keresése. Két nagy lehetőség kínálkozik: Szováta és környéke, valamint a Maros-völgye. Hosszas keresgélés, latolgatás után 2002 nyarán megszületik a döntés: a tábort a Maros-völgyében rendezzük meg, Ratosnya község határában. A tényleges helyszín még vitatott, de a döntés megszületett. Nemcsak a vidék szépsége és vadsága, hanem Wass Albert és Kemény János regényeinek színhelye is sokat nyomott a latban.
  • 2002 augusztus, a gyergyói XI-dik vándortábor. Hivatalosan is bejelentjük, hogy felvállaljuk a XII-dik vándortábor szervezését, Ratosnyán. Innen már nincs visszaút, a tábort meg kell rendezni.

Mi vásárhelyiek a táborok alatt mindig kilógtunk a sorból, hol külön programokat találtunk ki magunknak, hol az esti táborzárás utáni énekléssel-zenéléssel, vagy a túrákkal való elégedetlenkedéssel hívtuk fel magunkra a figyelmet. Úgy éreztük, hogy alaposan fel kell készüljünk és odafigyeljünk, ha nem akarjuk, hogy rajtunk csattanjon az ostor vége. Nagy segítőtársakra találtunk a ratosnyai emberekben, elsősorban Gheorghe Mogilă polgármester, valamint Szász István, Ratosnya alpolgármestere személyében.

A vendégek érkezésének első napjától (hétfő, júl.28.) a Kis Zoltán által vezetett titkárság lelkes csapata fogadta a jelentkezőket. A beíratkozás során mindenki megkapta a tábori kitűzőt, amely egyben a megrendezendő tombolán való résztvételre is feljogosított, a programfüzetet, a Maros-völgyi kalauzt (Kelemen és Görgényi-havasok térképpel) és a vacsorajegyet. A résztvevők eligazításában, és a tábori rend biztosításában oroszlánrészt vállalt Péterffy Anna alelnök, de az ő munkáját dícséri a Marosvölgyi Kalauz színvonala és időben való megjelenése is.

Újdonságként a tábor hivatalos megnyitójára a szokásostól eltérően egy nappal korábban, szerdán 30-án este került sor. A megnyitón a vendégeket köszöntötte, Gheorghe Mogilă ratosnyai polgármester, Szász István alpolgármester, Dézsi Zoltán Hargita megye alprefektusa, Makkai Gergely- Kelemen Atilla a Maros megyei RMDSZ részéről, és Runcan Petru a marosvásárhelyi repülőtér igazgatója. Ez alkalommal igét hirdetett Pakó Benedek szászrégeni katolikus plébános, Nagy Ferenc jódi református lelkész és Andone Sorin, a dédabisztrai ortodox pap. A megnyitó (szintén újdonságként) egy kis ünnepséggel folytatódott, amihez a jó hangulatot a dédabisztrai román és a magyarói magyar néptáncosok szolgáltatták. Ez utóbbiak dicséretére legyen mondva, hősiesen és mosollyal az arcukon dacoltak az eleredő esővel, rendíthetetlenül ropták tovább a táncot.

Az eső egész reggelig nem szűnt, már-már veszélyeztetve az első nap túráit, de hála Dósa László technikai alelnökünk nagyszerű irányításának, egy óra késéssel ugyan, de valamennyi túra indult és már ezen a napon sikeresen zajlott. Nemcsak a Kelemen és Görgényi havasok festői szépsége vonzotta a turistákat, hanem a Wass Albert és Kemény János regényeiben leírt tájak is. A résztvevők 12 különböző túra közül válogathattak, amelyek naponta ismétlődtek, tehát nagyobb esély volt arra, hogy mindenki eljusson a tervezett túráira. Így volt lehetséges például az, hogy az Istenszékére 627, a Szerecsen tisztásra 338, a 2100 m magas Pietrosz csúcsra pedig 277 tábori résztvevő jutott el a 3 nap során, a marosvölgyi látnivalókat bemutató honismereti túrán pedig összesen 273 személy vett részt. A szekeres túrák is nagy népszerűségnek örvendtek, amelyek ugyancsak újdonságnak számítottak. Habár naponta átlagosan 778 személy vett részt különféle túrákon, nem a szerencsének köszönhető, hogy a néha mostoha időjárás ellenére sem volt komolyabb sérülés. Köszönet érte a kitűnő túravezetőinknek és egyben a vásárhelyi Örökmozgó Turista Egyesület túravezetőinek, akik kitűnően besegítettek a túravezetésbe.

A nagy sátraknak köszönhetően (amelyeket a megyei civil védelemtől kölcsönöztünk) sikerült megoldani, hogy valamennyi délutáni és esti program a táborban zajlott, és nem kellett az 1 km-re lévő kultúrotthonba vonulni. A szintén újdonság számba menő tábori óvodát, Ábrahám Márta irányította és a három nap alatt az apró résztvevők sok érdekes játékon, foglalkozáson vehettek részt. A túrákról hazatért táborozók résztvehettek a Böjthe-Beyer Barna és Szakács Szabolcs által rendezett és levezetett tájékozódási versenyen, amely a tábor mellett, a völgy Kelemen felöli oldalában zajlott le. A honismereti vetélkedőt két lelkes túravezetőnk, Hints Andrea és Agyagási Izabella készítette elő és vezette le, méghozzá az aznapi túrájuk után. Az ügyességi vetélkedő is sok érdeklődőt vonzott, amely Gáspár Cecília szervezésében zajlott. Az eredmények itt olvashatóak.

Mindenki megcsodálhatta a fotóvetélkedőre benevezett képeket, amelyek a parancsnoki sátorban voltak kiállítva. Az öttagú bírálóbizottság Deák László (Nagybánya) Vándorló Álomvilág című képét értékelte a legjobbnak. E fotó a 2003-as Erdélyi Gyopár lap 5-ös számában látható. A délutánokat különféle előadások tették színessé, a környezetvédelemről Ábrám Péter, a sziklamászó balesetekről és azok megelőzéséről Neidenbach Ákos beszélt, Miholcsa Gyula Ember és környezet című könyvét Vajda György újságíró mutatta be. Az estéket előadásokkal egybekötött diavetítések tarkították. Megcsodálhattuk a csíkszeredai Zsigmond Enikő, a petrozsényi Stefanescu Ioan, a szegedi Hencz Alajos, valamint a marosvásárhelyi Keresztes Pál, Szekeres Gerő és a Milvus madarászcsoport nagyon szép diáit. Úgy a fotóvetélkedő, mint a diavetítések lebonyolítása Kerekes Péter Pál szakértelmét dícséri.

A túrák és vetélkedők utáni lazításra, hűsülésre, beszélgetésekre a táborban lévő árusok sörsátrai adtak lehetőséget. A szombat esti vacsora, a tábortűz melletti nótázás és a szabadtéri buli a másnapi búcsúzás hangulatát volt hivatott előkészíteni.

A vasárnapi táborzárás pillanatait a szomorú idő ellenére a tombolasorsolás tette vonzóbbá. A táborzárás alkalmával sokan kaptak emléklapokat és különféle díjakat. Említést érdemel Dezső László a gyergyói Mark House nyomda vezetője, aki Arany oklevéllel térhetett haza az EKE érdekében kifejtett tevékenysége eredményeként. Díszoklevelet kapott a tábor legidősebb résztvevője Mátz István Nagyváradról, aki 82 évesen és Emma de Hass Hollandiából, aki csupán 4 hónaposan vett részt a táborunkban.
Rendezvényünkön összesen 1137 résztvevő volt, ebből 656 Romániából 470 Magyarországról, 5 Németországból, 4 Hollandiából és 2-en Amerikából. Itthonról a legnépesebb csapat Kolzsvárról érkezett: 140 személy, Magyarországról pedig Budapestet képviselték a legtöbben (93). Egyesületként a kolozsvári EKE adta a legtöbb résztvevőt (126). A 7 évnél fiatalabb résztvevők száma elérte a 30-at, nyolcvan év felett pedig 2 személy tisztelte meg a táborunkat. Említésre méltó Budapestről Nádudvari Tamás, aki 6 unokáját hozta el. Egyéb statisztikák.

Osztályunk első alkalommal szervez hasonló méretű rendezvényt, ennek ellenére úgy érezzük, hogy egy sikeres tábort zártunk, amelyet a visszajelzések is megerősítenek.

A szervezők nevében köszönöm, elsősorban a marosvásárhelyi EKE-osztály összes tagjának és szimpatizánsának, az Örökmozgó Turista Egyesületnek, Ratosnya önkormányzatának, Szekeres Gerőnek a tábor fővédnökének, valamint támogatóinknak az önzetlen segítséget a tábor előkészítésében, munkálatainak levezetésében, sikerének és színvonalának biztosításában. A szervezők csapatából kiemelném Bartha Zsuzsát, Bíró Emesét, Bokor Szilárdot, Kiss Gergőt és Kodó Zoltánt, akik mondhatni gyerekként vettek részt táborunkban de egy felnőtt komolyságával végezték a rájuk bízott feladatokat.

Reméljük 2004-ben újra találkozni fogunk Gyergyószentmiklós környékén és ismételten megoszthatjuk egymással az erdélyi természeti és kulturális kincsek felfedezésének örömét.

A szervezők nevében Pánczél Tibor elnök, táborparancsnok.

Sikeres túrázás és túravezetés

A túrák a tervezetnek megfelelően zajlottak, az első napot leszámítva amikor az éjszakai és a reggeli esőzés miatt az indulások 1-2 órát eltolódtak. E napon a látási viszonyok is gyengébbek voltak, de így is minden túra elérte célpontját.
Túravezetőinkről sok pozitiv visszajelzés érkezett közvetlen a túrák levezetése után és utólag is, valószínű, hogy a tábort megelőző túravezető tanfolyam eredményeképpen is.
Igyekeztünk minden túrára 25 személyenként 1 túravezetőt bisztosítani, ígyhát az istenszéki túra segéd-túravezetőit is beszámítva, napi 34 személy bisztosította a zavartalan túrázást.
Véleményünk szerint, a túrázás és a túravezetés legnagyobb sikerének tekinthető, hogy a napi 12 túrán, melyen csaknem 850 túrázó vett részt, egyetlen jelentősebb baleset sem történt, a nehéz terep ellenére, leszámítva a - 3 túrán is tapasztalt darázscsípéseket, melyek végül is nem jártak komolyabb következményekkel (lámcsak nem is a viperák és a medvék a jelentenek veszélyt...)
A balesetmentes túrázás a felíratkozásnál kapott részletes információknak, a nehéz túrákra megkövetelt felszerelésnek és a túravezetők elővigyázatosságának is köszönhet
ő.

Dósa László - technikai alelnök -

Titkársági beszámoló

Az idei tábori titkárság annyiban hozott újat az elmúlt évekhez képest, hogy két külön sátorban zajlott a táborba való bejelentkezés és a túrákra való felíratkozás. Ez nagyban megkönnyitette mindannyiunk munkáját, hiszen így megoszlattuk a táborlakókat, és sokkal jobban oda tudtunk figyelni a különböző problémákra. (legalábbis ez volt a célunk a túrasátor létrehozásával). Állandó műszak volt a titkársági sátorban, ahol az éjszaka folyamán zajlott a túralisták véglegesitése, valamint az újabb táborlakók regisztrálása. Éjjelenként 2-3 ember tartotta a frontot, attól függően, ki meddig bírta, nappal pedig adott percben már az 5 ember is kevésnek bizonyult a beíratkozásnál. A túrasátorban sem volt könnyű dolga a lányoknak, hiszen úgy elosztani az 1000 embert, hogy mindenki eljusson az általa elképzelt túrára, nem egyszerű feladat. Sajnos emiatt időnként sántitott is az íratkozás, de remélhetőleg senki sem maradt le a kedvenc túrájáról.
Utólag is köszönet a lelkes kis csapatnak, amelyik éjt nappá téve dolgozott, hogy minden a legjobban sikerüljön!!!

A titkárság nevében: Kuszálik Anna.


Főoldal | Beszámolók | Statisztikák | Krónika | Vetélkedők | Vélemények
Támogatók | Kiadványok | EKE Marosvásárhely


Túrázás alatt/mellett készítette: BBB